THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
PANDA BEAR je kapela, projekt o jednom členovi - Noahu Lennoxovi, který stojí za dnes již veličinou, pojmem známým jako ANIMAL COLLECTIVE. S novou deskou pod značkou PANDA BEAR přichází po čtyřech letech od vydání „Person Pitch”, které tehdy jak od kritiky, tak od širšího publika posbíralo vřelý ohlas. Nyní se mrkneme, jak si stojí jeho nástupce.
V prvé řadě - je svérázný. Tenhle přívlastek by se ostatně dal s úspěchem rozšířit na tvorbu ANIMAL COLLECTIVE, s níž má nepřekvapivě tahle deska celkem dost společného. Svéráznost je to ale těžko sdělitelná. Nuže, představte si pop notně nasáklý psychedelií, téměř ji slyšíte odkapávat. Samotní ANIMAL COLLECTIVE tvoří s neuvěřitelnou samozřejmostí a kompaktností výsmah žánrů a prvků - od noisu a freak folku po analogově klávesové výlety a hippies vyřvávačky.
Tohle album si podobný pocit zachovává, v něčem se ale přece jen liší. Skladby plynou pomalu, skoro až rozvážně a i přes slušný nános efektů, samplů a kláves působí spíše stroze, čímž ovšem nemíním, že by snad ony vrstvy působily nějak navíc. Jen si jich ani nemusíte při letmém poslechu všimnout. Středobodem písniček je velice přímá rytmika, všelijak zkreslená kytara a Lennoxovy vokály, které jakoby se rozléhaly zdálky do všech stran. Zde jsou v tom dobrém slova smyslu přízemní a naklánějí hudbu do folkových poloh.
Z této charakteristiky se může zdát, že jsou si skladby mezi sebou podobné a jako celek působí monotónně. To ani náhodou. Barevnosti nalezneme až až, a když už dojde na monotónnost, tak nikoliv jako na chybu či z nouze ctnost, ale jako na záměr, umělecký prostředek rovnocenný si s jinými. A pak, album do pestrosti zkrátka postupně narůstá, a posléze se mezi skladbami najdou i takové, které úplně vybočují a nahrávku obzvlášť zpestřují.
Lenivá skladba „Drone” dostojí svému názvu a jeden táhlý zvuk sestavající se pravděpodobně z klávesy a nenápadného přikresleného šumu v pozadí souzní Lennoxovým, obdobně táhlým zpěvem. A pak „Scheherezade”, snivá, kouzelná a pomalá skladba, na tomhle albu moje nejoblíbenější. Obdobně jako výše zmíněná “Drone” operuje se zdánlivým málem a Lennoxovi, jehož projev se tu jakoby vynořuje a opět ztrácí, dělají společnost minimalistické piano, cosi vzdáleně připomínající zvonkohru a sporadický (hodně nadneseně) spodek v stylu SUNN O))).
A vůbec celá nahrávka je velmi trvanlivá, nezešedne a neoposlouchá se. Z alb PANDA BEAR jsem si ji oblíbill zdaleka nejvíc, a ve srovnání s ANIMAL COLLECTIVE by se určitě také neztratila.
Jedno z nejlepších popových alb roku.
8 / 10
Noah Lennox
- vokál, snytetizér, perkuse, kytara
1. You Can Count On Me
2. Tomboy
3. Slow Motion
4. Surfer's Hymn
5. Last Night At The Jetty
6. Drone
7. Alsatian Darn
8. Scheherazade
9. Friendship Bracelet
10. Afterburner
11. Benfica
Tomboy (2011)
Person Pitch (2007)
Young Prayer (2004)
Panda Bear (1998)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Paw Tracks
Stopáž: 49:59
Produkce: Panda Bear, Sonic Boom
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.